Wanneer gebruiken we SIRE?

Incidenten in de zorg worden door medewerkers gemeld aan de Meldingscommissie Incidenten Patiëntenzorg (MIP).

De MIP maakt een selectie welke incidenten van belang zijn op ziekenhuisniveau, op divisieniveau of op afdelingsniveau. Een hulpmiddel bij deze selectie is een risicomatrix, waarbij de ernst van het gevolg wordt afgezet tegen de frequentie van vóórkomen. Hieruit komt een getal tussen de 1 en de 3. Type 3 incidenten zijn van belang voor de gehele organisatie. Nader onderzoek dient dan ook vanuit de MIP te worden gecoördineerd. Dit zijn incidenten waarhet meest een SIRE wordt toegepast. 

Bij incidenten van het type 2 of 1 ligt de verantwoordelijkheid om hier naar te handelen bij de divisie respectievelijk de afdeling. OOk daar kan ervoor gekozen worden om SIRE toe te passen bij de analyse.

De risicomatrix is een handvat en geen absoluut criterium. Er kan van worden afgeweken, bijvoorbeeld als het de gevolg niet ernstig was maar wel had kunnen zijn.

Disclaimer© 2006-2012 UMC Utrecht, Alle rechten voorbehouden