Cursus gedelegeerde toetser

De behandelend arts(zelfstandig bevoegde)  kan een zorgverlener(niet-zelfstandig bevoegde) opdracht geven voorbehouden handelingen uit te voeren. De wet BIG schrijft voor dat deze arts zich ervan moet overtuigen dat de zorgverlener de handeling naar behoren en volgens het protocol kan uitvoeren. De zorgverlener is dan bekwaam en bevoegd om die voorbehouden handeling zelfstandig uit te voeren.

De controle op de bekwaamheid van de zorgverlener kan de opdrachtgevende arts delegeren aan een zorgverlener,die door zijn bekwaamheden, kennis en ervaring, zich een goed oordeel kan vormen over de bekwaamheden van zorgverleners. De zorgverlener, die de toetsing namens de arts uitvoert, wordt gedelegeerd toetser genoemd.
De artsen van het CTB-Utrecht maken gebruik van deze constructie.

In de instellingen waar de clIënten van het CTB-Utrecht verblijven en waarvoor de CTB artsen verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de voorbehouden handeling, worden enkele zorgverleners van die instelling gevraagd gedelegeerd toetser te worden. Zij volgen daarvoor de cursus gedelegeerd toetser bij het CTB-Utrecht.

Belangrijk om te weten is dat in verpleeghuizen, revalidatie centra en ziekenhuizen de CTB arts geen opdracht kan geven om voorbehouden handelingen uit te voeren. In die instellingen kan alleen de behandelend arts opdracht geven tot het uitvoeren van deze handelingen. Deze arts is daarmee verantwoordelijk voor de toetsing van de vaardigheid van de zorgverleners in die instelling.
Disclaimer© 2006-2012 UMC Utrecht, Alle rechten voorbehouden