De onderzoeken op de poli voor MDL tumoren

Op de poli wordt in korte tijd onderzocht of u slokdarmkanker heeft. Als er sprake is van kanker, wordt ook direct vastgesteld welk type tumor u heeft. En welke behandeling daarbij het beste past.
De dag heeft een (min of meer) vast programma. Er zijn verschillende onderzoeken mogelijk om slokdarmkanker vast te stellen of uit te sluiten.
Als het mogelijk is vinden alle onderzoeken en gesprekken plaats op 1 dag. Misschien heeft u sommige onderzoeken al gehad. Die hoeven dan (meestal) niet opnieuw te worden gedaan.

Als u het volledige dagprogramma volgt ziet dat er zo uit:

 Afspraak met de nurse practitioner
 CT scan
 Echo endoscopie van de slokdarm en maag
 Echo hals
 (Lunch)
 Afspraak MDL-arts / chirurg


Afspraak Nurse practitioner


In het polikliniekgebouw meldt u zich op de afgesproken tijd bij balie 23B. Hier hebt u een gesprek met de nurse practitioner en kunt u al uw vragen over onderzoeken stellen.
Als na dit gesprek nog een CT scan wordt gemaakt, krijgt u een infuusnaaldje in uw arm. Dat wordt dan tijdens dit gesprek ingebracht.


CT scan


Als er een CT-scan gemaakt moet worden, krijgt u van tevoren een drankje mee naar huis. Dat drinkt u op het opgegeven tijdstip. Als op dezelfde dag ook een echo-endoscopie wordt gemaakt, mag u verder niets eten en drinken.
U meldt zich bij receptie 19, de Afdeling Radiologie. Nadat u het polikliniek gebouw bent uitgelopen loopt u rechtdoor langs Huffels. Recht voor u bevindt zich receptie 19. Daar kunt u zich melden en het CT formulier afgeven dat u van de Nurse Practitioner meekrijgt. Voor het onderzoek moet u nog contrastvloeistof drinken.


Echo-endoscopie van de slokdarm en maag


U wordt nuchter in het ziekenhuis verwacht. Dat houdt in dat u na middernacht niets meer mag eten of drinken. Behalve een drankje ter voorbereiding op een eventuele CT-scan. Na de echo-endoscopie mag u weer eten en drinken. U meldt u aan bij receptie 4 op niveau 2.
U krijgt een lichte verdoving, een roesje, voor het onderzoek.


Echo hals


Voor de echo hals kunt u zich weer melden bij receptie 19 op niveau 1. Dit onderzoek zal ongeveer 15 minuten in beslag nemen. Doel van de hals-echo is om te beoordelen of een operatie mogelijk is.


Tussen de middag


Als u ’s morgens en ’ s middags op de poli bent, krijgt u een maaltijd van het ziekenhuis. Er is echter geen speciale dieetvoeding beschikbaar. Als u dieetvoeding gebruikt, vergeet deze dan niet mee te brengen.


Afspraak Maag Darm Lever arts/ Chirurg


Als u alle onderzoeken op 1 dag doet, vindt ’s middags een gesprek plaats met de MDL-arts en de chirurg. Voor uw afspraak bespreken de MDL arts en de chirurg de uitkomsten van uw onderzoeken. Samen komen zij dan tot een voorlopige diagnose en behandelplan. Dit krijgt u tijdens dit gesprek te horen.
Na dit gesprek kunt u weer naar huis. Meestal is dat tussen 15 en 16 uur.

De uitslagen van uw onderzoeken worden ook op de eerstvolgende maandag besproken in de multidisciplinaire oncologiebespreking. Multidisciplinair betekent: zorgverleners van verschillende specialismen (o.a. chirurgie, maag-darm-lever ziekte, radiologie, etc.) zitten bij elkaar. Oncologie is een ander woord voor kanker. In de multidisciplinaire oncologiebespreking buigen alle artsen zich samen over de voorlopige diagnose en het behandelplan. Pas hierna is de diagnose en het behandelplan definitief. Mocht er een verandering komen in de voorgestelde behandeling, dan hoort u dit op de tweede woensdag van de chirurg. 


Disclaimer© 2006-2012 UMC Utrecht, Alle rechten voorbehouden