Voor- en nadelen

laborantkijktdoormicrosc

Wat zijn de risico’s van de vlokkentest?

De vlokkentest kan een bloeding, een infectie of een miskraam veroorzaken. De kans op een miskraam is na een afname door de buik heen 0,3 tot 0,5 procent (dat betekent dat er van elke 1000 vrouwen die een vlokkentest laten doen, 3 tot 5 vrouwen een miskraam krijgen als gevolg van de vlokkentest).

Na een afname via de vagina is de kans op een miskraam sterk afhankelijk van de ervaring van degene die het onderzoek uitvoert. De kans varieert van 0,3 tot 2 procent (dat betekent dat van elke 1000 vrouwen die een vlokkentest via de vagina laten doen, tussen de 3 en de 20 vrouwen een miskraam krijgen).

Soms is het niet duidelijk of de miskraam wel door de vlokkentest komt. In het UMC Utrecht vindt vlokkenafname vrijwel uitsluitend plaats via de buikwand van de moeder. Een ervaren gynaecoloog voert de ingreep uit. 

Keuze wel/niet de vlokkentest laten doen


Waarom wel kiezen voor de vlokkentest
Let op: Kijk eerst of u wel in aanmerking komt voor de vlokkentest (Dit kunt u lezen bij: wanneer kan ik de vlokkentest laten doen?) 
  • U wilt van tevoren weten of uw kind een chromosoomafwijking of een DNA-afwijking heeft. Als dat zo is, wilt u er nog voor kunnen kiezen om de zwangerschap te laten afbreken. Hiervoor hebt u na de vlokkentest meestal nog genoeg tijd. Pas als u meer dan 24 weken zwanger bent, mag het afbreken van de zwangerschap van de wet niet meer. 
  • U wilt geen kind met een chromosoomafwijking of een DNA-afwijking en u zou de zwangerschap in dat geval willen laten afbreken. 
  • We kunnen de vlokkentest vroeg in de zwangerschap uitvoeren; vanaf een zwangerschapsduur van 11 weken. 
  • De uitslag van de vlokkentest biedt vrijwel zekerheid. De 20-weken echo, de combinatietest en de doubletest geven geen zekerheid maar alleen de kans op een kind met een afwijking.
Waarom niet kiezen voor de vlokkentest 
  • Als u niet van tevoren wilt weten of uw kind een chromosoomafwijking of een DNA-afwijking heeft. 
  • U vindt het risico van 0,3 tot 0,5 procent op het misgaan van de zwangerschap bij de vlokkentest (via de buikwand) te hoog. (Dat betekent dat er van elke 1000 vrouwen die een vlokkentest laten doen, 3 tot 5 vrouwen een miskraam krijgen). 
  • U wilt niet ongerust worden door de testuitslag, terwijl later uit de vruchtwaterpunctie blijkt dat er niks aan de hand is. U vindt de kans hierop te hoog. Die kans is minder dan 1 procent. Dat betekent dat bij minder dan 1 van de 100 vlokkentesten de testuitslag afwijkend is terwijl het kind geen afwijking heeft.

Wat is beter, de vlokkentest of een vruchtwaterpunctie?

De vlokkentest en de vruchtwaterpunctie kijken allebei of uw kind een chromosoomafwijking heeft. Welk van deze onderzoeken beter is in uw situatie, hangt af van: 
  • de kans dat uw kind een chromosoomafwijking heeft. 
  • uw verloskundige voorgeschiedenis
Als u twee of meer keizersnedes hebt gehad, vinden wij de kans te groot dat bij weeënactiviteit het litteken in de baarmoeder scheurt. Het eventueel afbreken van de zwangerschap kan dan alleen door middel van curettage. Een vlokkentest is daardoor meer geschikt dan een vruchtwaterpunctie, omdat een curettage tot een zwangerschapsduur van ongeveer 13 weken kan worden uitgevoerd.
Of de kans op een chromosoomafwijking groot of klein is, blijkt uit: 
  • de nekplooimeting 
  • of uit de combinatietest 
  • of uit de doubletest 
  • of uit uw leeftijd.
U krijgt hier nog meer informatie over van uw arts, voordat u hoeft te kiezen.
Als de kans op een chromosoomafwijking klein is, is een vruchtwaterpunctie het beste. De kans op een miskraam is bij een vruchtwaterpunctie kleiner dan bij een vlokkentest en de uitslag is betrouwbaarder.
Als de kans op zo’n afwijking groot is, is het beter om een vlokkentest te laten doen. Want: 
  • We kunnen de vlokkentest eerder in de zwangerschap uitvoeren. 
  • De uitslag van de vlokkentest is bekend vanaf een zwangerschapsduur van 14 weken.  
Disclaimer© 2006-2012 UMC Utrecht, Alle rechten voorbehouden